wollbett outlet - dodirnite ovdje za prikaz proizvoda na posebno visokim popustima

Što je latex/lateks?

Što je zapravo latex/lateks i koje su njegove prednosti u odnosu na druge materijale?

Latex/lateks kao sirovina jeste mliječnobijela tekućina koja se sastoji od čestica gume raspršenih u vodi.

Prirodni latex se dobiva od drveta kaučukovca, Hevea brasiliensis. Kaučukovac potječe iz Brazila (otud nosi ime brasiliensis).

Prirodni lateks je najprije sakupljan u prašumama Amazone već sedamdesetih godina 19.st. Krajem 19.st. Britanci su podigli prve plantaže kaučukovca u Maleziji. Danas su Malezija, Tajland i Indonezija zemlje sa najvećom proizvodnjom lateksa. Po broju plantaža slijede ih Vijetnam, Indija, Kamerun i Obala Slonovače.

Mlijeko kaučukovca dobiva se zarezivanjem kore stabla. Niz rez u tankom mlazu curi tekućina i skuplja se u niže postavljenu posudu. Ta bijela tekućina, izgledom slična kravljem mlijeku, sadrži otprilike 60% vode, 35% gume i 5% bjelančevina, šećera, aminokiselina, mineralnih soli, enzima i nešto ugljikohidrata.

Uz dodatak potrebnih agensa i aditiva kaučuk se pjeni i vulkanizira u kalupima.Tako nastaje lateks pjena ili spužva, bijele ili žućkasto bijele boje, mirisa gume. Ona ima unutarnju strukturu otvorenih ćelija, koja sadrži milijarde minijaturnih mjehurića zraka zarobljenih između molekula gume. Ta struktura može se slikovito opisati kao struktura bezbrojnih mikroskopskih opruga.

Kako su potrebe industrije za latexom jako narasle u vrijeme 2. svj. rata i neposredno nakon njega proizveden je umjetni, sintetički latex – taj stabilni i otporni polimer jednakih je svojstava kao prirodni latex i našao je primjenu u svim područjima industrije.

U industriji pjena namjenjenih izradi madraca i namještaja prirodni i sintetski latex koriste se podjednako, bez razlike, u omjerima koji su podložni normama međunarodnih udruženja proizvođača. 

Latex pjena – idealna potpora bez pritiska

Pod rukom ugodna i mekana lateks pjena je izuzetno elastična. Podloga od lateksa ravnomjerno raspoređuje pritisak i iako se ugiba najviše na mjestima najvećeg opterećenja na tim istim mjestima pruža i najveći otpor. Ova svojstva čine lateks idealnim materijalom za madrace. Podloga od lateksa kod spavanja pruža tijelu optimalnu potporu bez pritiska. Industrija madraca kroz bezbrojne varijacije visina i gustoća stalno istražuje mogućnosti i krajnje performanse ovog iznimnog materijala.

Uz izuzetna fizička svojstva latex pjena ima izvrsne higjenske i mikrobiološke karakteristike. Čestice prljavštine ne mogu prodrijeti dublje u lateks pjenu i u njemu ne mogu živjeti mikroorganizmi. Vremenom, tijekom upotrebe, površina lateks jezgre postaje porozna i suha pa higijenska svojstva lateks madrac zadržava 5 do 7 godina. Elastičnost i udobnost zadržat će puno duže.

Milijuni međusobno povezanih, mikroskopski sitnih zračnih komora u latex pjeni osiguravaju izvrsnu regulaciju topline, optimalno propuštanje pare i vlage te stalnu cirkulaciju zraka. K tomu, latex jezgre madraca mahom imaju posebne šupljine i horizontalne kanale za prolazak zraka i ventilaciju. Svako pomicanje tijela spavača tijekom sna ustvari stvara efekt pumpanja zraka i time njegovu cirkulaciju.